برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی نشأت گرفته از افکار بلند آیت‌الله هاشمی است/ تبیین استراتژی‌های توسعه دانشگاه آزاد اسلامی در اجلاس هفتادم

کد خبر: 410 تاریخ انتشار: 1394/12/2
دکتر میرزاده، دانشگاه آزاد اسلامی را طرحی بی‌نظیر دانست و گفت: این دانشگاه می تواند به دلیل تاثیرات عظیمی که در توسعه کشور داشته، به عنوان یک الگوی جهانی موفق معرفی شود.
image

به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر میرزاده در اولین روز از هفتادمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه‌ آزاد اسلامی، با بیان اینکه تعداد دانشجویان بخش بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی طی دو سال گذشته دوبرابر شده است، گفت: اکثر این دانشجویان متعلق به کشورهای افغانستان، عراق و آسیای میانه هستند که با توسعه فعالیت های بین الملل دانشگاه، تعداد آنها از 4هزار و 513 نفر در مهر 92، به 8هزار و 802 نفر افزایش یافته است.

دکتر میرزاده از برنامه ریزی برای توسعه کیفی حوزه علوم پزشکی خبر داد و گفت: ایجاد 35 مرکز تحقیقاتی در دو سال، در دانشگاه آزاد اسلامی بی سابقه است. همچنین برای ارتقای این حوزه جذب هیات علمی و راه اندازی و تجهیز بیمارستان ها را نیز در دستورکار قرار دادیم به طوری که تعداد بیمارستان های فعال از 10 مورد در سال 92 به 14 بیمارستان در بهمن 94 افزایش یافته است.

افزایش نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی

وی در ادامه به ارائه آماری درخصوص توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه پرداخت و گفت: از مهر 92 نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی از 6.21درصد به 4.30درصد در بهمن 94 افزایش یافته که این میزان مطابق عدد پیش بینی شده در سند چشم انداز 1404 است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به افزایش 52درصدی رشته محل های این دانشگاه طی دو سال گذشته، خاطرنشان کرد: راه اندازی رشته های کارشناسی ارشد و دکتری در بیشتر شهرهای ایران و ایجاد بومی گزینی، باعث شد آرامش به بسیاری از خانواده های ایرانی بازگردد چرا که بخش عمده ای از مشکلات و ناهنجاری های اجتماعی ناشی از مهاجرت دانشجویان به شهرهای بزرگ برای تحصیل بوده است.

وی افزود: این امر تقدیر و تشکر 242 نماینده مجلس شورای اسلامی از دانشگاه آزاد اسلامی را برانگیخت.

میرزاده لازمه توسعه آموزشی و تحصیلات تکمیلی را اعضای هیات علمی تمام وقت دانست و گفت: با برنامه ریزی های انجام شده، تعداد اعضای هیات علمی این دانشگاه از 29هزار نفر در مهر 92 به 32هزار نفر در بهمن 94 رسیده که افزایش 42درصدی را نشان می دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نسبت استاد غیرهمگن به دانشجو را 1 به 47 و نسبت استاد همگن به دانشجو را 1 به 37 است، افزود: این در حالی است که نسبت استاد به دانشجو در کل دانشگاه های کشور 1 به 64 است.

وی نسبت درصد فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی به فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور را 9.53درصد عنوان کرد و گفت:‌ در حال حاضر تعداد کل فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی حدود 5 میلیون و 500هزار نفر است.

افزایش احداث و تکمیل مساجد در دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر میرزاده اجرای طرح های ماندگار فرهنگی را از اولویت های معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی برشمرد و اظهار داشت: در همین راستا احداث و تکمیل مساجد و یادمان های شهدا و خانه های ادب و فرهنگ در دستورکار قرار گرفت که بر همین اساس تعداد مساجد از 103 مسجد در مهر 92، به 120 مسجد در بهمن 94 و تعداد یادمان های شهدا از 38 به 49 مورد افزایش یافته است.

رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری جهان، به جایگاه این دانشگاه در رتبه بندی های علمی جهان اشاره کرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر در پایگاه ESI در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته و رتبه 187 را داراست. همچنین در پایگاه اسکوپوس رتبه اول تولید علم در کشور را به خود اختصاص داده است.

تولید 60 هزار اثر علمی

وی افزود: براساس آخرین آمار پایگاه اسکوپوس، دانشگاه آزاد اسلامی تاکنون 60هزار اثر علمی تولید کرده است.

دکتر میرزاده با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه پژوهش و فناوری گفت: راه اندازی سامانه ساها که یک آزمایشگاه بزرگ ملی است، یکی از مهمترین اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی به شمار می رود که علاوه بر تسریع در ارائه خدمات به پژوهشگران، به درآمد 3.5 میلیارد تومانی 487 واحد، مرکز و آموزشکده سما از این سامانه انجامیده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه طبق برنامه ریزی های انجام شده، تا پایان برنامه ششم توسعه دانشگاه، باید40درصد درآمدهای این دانشگاه از محل فعالیت های اقتصاد دانش بنیان تامین شود، اظهار داشت: تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید ماموریت گرا شوند.

استراتژی‌های توسعه دانشگاه آزاد اسلامی

وی در مورد میزان درآمد غیرشهریه دانشگاه گفت: در سال 92، درآمد دانشگاه از منابع غیرشهریه 189 میلیارد تومان بود که در سال 94 به 929 میلیارد تومان رسیده و پیش بینی می شود در سال 95 به رقمی بالغ بر هزار و 585 میلیارد تومان برسد.

دکتر میرزاده به استراتژی های توسعه برای آینده دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت:‌ این دانشگاه علاوه بر اینکه یک مرکز علمی است، ارزش های اسلامی را نیز در تمامی فعالیت های خود مورد توجه قرار می دهد. از این روی، تمسک به قرآن و عترت و شناخت اندیشه های انقلاب و آرمان های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری از اولویت های دانشگاه به شمار می رود.

وی افزود: توسعه فضاهای فرهنگی - تربیتی در دانشگاه، گسترش فعالیت های دانش بنیان با رویکرد اقتصاد مقاومتی و تبدیل علم به ثروت و محصول برای ارتقاء سطح رفاه جامعه و اشتغال دانش آموختگان دانشگاه نیز از برجسته ترین استراتژی های دانشگاه به شمار می رود .

دکتر میرزاده دانشگاه آزاد اسلامی را طرح بی‌نظیری دانست و گفت: این دانشگاه می تواند به دلیل تاثیرات عظیمی که در توسعه کشور داشته، به عنوان یک الگوی جهانی موفق معرفی شود.

وی در ادامه سخنان خود، به چالش ها و نقاط ضعف این دانشگاه اشاره کرد و گفت: اگرچه دانشگاه آزاد اسلامی مانند هر سازمانی با چالش ها و مشکلاتی روبروست، اما برخی انتقادات غیرمنصفانه از روی غرض ورزی و به دلیل حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در رأس آن و دستاوردها و پیشرفت های روزافزون آن، مطرح می شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، بالا رفتن هزینه های جاری دانشگاه، باقی ماندن زیان‌دهی برخی از واحدهای دانشگاهی و ضعف در تکریم ارباب رجوع را از مهمترین چالش های این دانشگاه برشمرد.

میرزاده خاطرنشان کرد: همانگونه که دکتر جاسبی توسعه کیفی دانشگاه را از برنامه های خود برای دهه چهارم اعلام کرده بود، ما نیز همان راه را ادامه می دهیم و سعی کرده ایم با مدیران منصوب وی، همچنان همکاری کنیم.

وی در ادامه گفته های خود به سیاست های اصلی دانشگاه در برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: ارتقای کیفیت و استانداردهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی و بهبود تعالی دانشگاه، تأسیس مراکز پژوهشی و فناوری (در قالب پارک های علم و فناوری، مراکز پژوهشی پیشرفته، قطب های علمی، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان برای گسترش مرزهای دانش، درآمدزایی و تجاری سازی پژوهش)، توسعه همکاری های بین المللی دانشگاه برای واحدهایی که این قابلیت را دارند و... از سیاست های اصلی ما در برنامه ششم است.

دکتر میرزاده در پایان اظهار داشت: اغلب برنامه های ارائه شده، نشأت گرفته از افکار بلند آیت الله هاشمی بنیانگذار اصلی دانشگاه است که امیدواریم با مشارکت حداکثری تمام اعضای خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی، محقق شود.

وی سخنان خود را شعری از حافظ به پایان برد: شکر خدا که هرچه طلب کردم از خدا / بر منتهای همت خود کامران شدم

برچسب‌ها : اجلاس هفتادم - آیت ا... هاشمی رفسنجانی - دانشگاه آزاد اسلامی - دکتر میرزاده

ارسال به دوستان نسخه چاپی


Skip Navigation Links.
نظرات بینندگان
نام :
  پست الکترونیک :
نظر :


عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 1664    ديروز: 4080    اين ماه: 70292    تاکنون : 2983285